Alumni and Volunteer Corporation Operational Excellence Award
Alabama | Alabama Beta AVC
California-Berkeley | California Alpha AVC
Cornell | New York Beta AVC
Davidson | North Carolina Epsilon AVC
Drake | Iowa Delta AVC
Florida | Florida Alpha AVC
Loyola Marymount | California Chi AVC
Missouri S&T | Missouri Gamma AVC
Morehead State | Kentucky Zeta AVC
Northwestern | Illinois Lambda AVC
Southeast Missouri State | Missouri Zeta AVC
Southern Methodist | Texas Upsilon AVC
Thiel | Pennsylvania Nu AVC
Toledo | Ohio Iota AVC
Chapter Home of the Year Award
Bowling Green State | Ohio Kappa
Drexel | Pennsylvania Beta Beta RLC
Florida | Florida Alpha
Fort Hays State | Kansas Zeta
Maine | Maine Alpha RLC
North Carolina State | North Carolina Beta
Washington State | Washington State RLC
Distinguished Alumnus Award
Donald Burgio, Rensselaer ’89
Joseph Burke, Central Missouri ’69
Adam Fowler, Arkansas Tech ’03
Christopher Hester, Louisiana State ’05
Matt Hillerud, North Dakota ’04
Edward Kaplan, Connecticut ’88
John Kolinofsky, North Texas ’04
Kevin Maguire, Michigan Tech ’83
James Reeves, Central Missouri ’80
Alexander Straatmann, Nebraska-Kearney ’00
John Waggoner, Ohio State ’70
Donald C. McCleary Excellence in Member Development Award
California-San Diego | California Rho
Christopher Newport | Virginia Pi RLC
Connecticut | Connecticut Alpha
Drexel | Pennsylvania Beta Beta RLC
Montana | Montana Alpha
Nebraska-Omaha | Nebraska Beta
Southern Methodist | Texas Upsilon
Toledo | Ohio Iota RLC
Wisconsin-Platteville | Wisconsin Theta RLC
Excelsior Award
Academics
Cal State-Northridge | California Sigma
Virginia Tech SEC
Western Kentucky | Kentucky Delta
Chapter Leadership
Duke | North Carolina Gamma
Emory | Georgia Theta
Lamar | Texas Epsilon
Nevada-Reno | Nevada Alpha
Ohio State | Ohio Gamma RLC
WPI | Massachusetts Beta
Finances
Austin Peay State | Tennessee Eta RLC
Utah State | Utah Alpha
Valparaiso | Indiana Zeta RLC
Washington-St. Louis SEC
Housing
Lawrence Tech | Michigan Theta RLC
Stevens | New Jersey Alpha RLC
Westminster | Pennsylvania Lambda
Member Development
Pepperdine | California Psi RLC
West Chester | Pennsylvania Tau
Member Safety
Drake | Iowa Delta RLC
Northern Iowa | Iowa Theta
Recruitment
Georgetown | D.C. Gamma
Montana State | Montana Beta RLC
Northern Kentucky | Kentucky Eta RLC
Oklahoma State | Oklahoma Alpha RLC
Tampa | Florida Zeta
West Virginia | West Virginia Beta
Standards & Accountability
California-Riverside | California Beta Gamma
Huntington | Alabama Zeta
Louisville | Kentucky Beta RLC
Volunteers
Rensselaer | New York Delta
Southern Mississippi | Mississippi Gamma
Exemplary Service Award
Raymond Ackerman, Oklahoma ’77
Michael Ellis, Purdue ’84
Richard Slimmer, Muhlenberg ’75
Stephen Shewbrooks, Florida ’66
Ron Smith, San Diego State ’69
Frank J. Ruck Leadership Award
Kyle Bergen, Toledo ’18
Joseph Bucci, West Chester ’18
Caleb Coomes, Murray State ’19
Creighton | Nebraska Delta
Matthew Dutcher, Nevada-Reno ’19
Florida | Florida Alpha
Connor Hoffman, Montana State ’18
Samad Khan, Connecticut ’17
Michel Russo, Georgia ’18
Logan Wilcox, Missouri S&T ’19
Hoop of Steel Society Award
Cal State-San Bernardino | California Upsilon
Cleveland State | Ohio Nu
Indiana Tech | Indiana Eta
Texas-Austin | Texas Alpha
Virginia Commonwealth | Virginia Beta
J. Edward Zollinger Outstanding Senior Award
William Armstrong, Southern Methodist ’18
Walker Barnum, Elon ’18
Vincent Cardamone, Cleveland State ’18
Tony Fakhouri, Lawrence Tech, ’18
Hunter Flesch, Northern Iowa ’18
Patrick Githens, West Chester ’18
Zachary Goldstein, Loyola Marymount ’18
Patrick Goodrich, Florida ’18
Evan Grosch, Missouri State ’18
Jake Guhy, Louisville ’17
Rohan Iyer, Georgia Tech ’17
Luke Jansen, SIU-Edwardsville ’18
Maxwell Kuhn, Kansas State ’18
Nicholas Lajoie, Maine ’18
Colter Merritt, Utah ’17
Ryan Pitzer, Washington State ’17
Daniel Rivera, Arkansas Tech
Matthew Rowe, Virginia Tech ’18
Mitchell Schellenger, California-Berkeley ’18
Justin Vann, Central Missouri ’17
Outstanding New Volunteer Award
Vikki Blakeman (Morehead State)
Kevin Connelly, Delaware ’15
John Fritz, Wyoming ’16
Ryan Hamrick, Illinois ’16
Holly Lovern (Duke)
Brian Michalka, Rensselaer ’16
David Newman, Oklahoma ’85
Jeffrey Nolz, South Dakota State ’03
Tyler Olsen, Truman State ’10
Rocky Radeff, Westminster ’14
Joaquin Razo, Sacramento State ’09
Shannon Taylor (Loyola Marymount)
Chloe Webb (West Chester)
Talent Power Award
Maine | Maine Alpha RLC
Missouri S&T | Missouri Gamma
North Carolina State | North Carolina Beta
Ohio State | Ohio Gamma RLC
San Diego State | California Delta RLC
Washington State | Washington Alpha RLC
Washington-St. Louis SEC
University Partners of the Year
Byron Hughes – Virginia Tech, Director of Fraternity and Sorority Life LaMont Johnson – Louisville, Student Outreach and Engagement Coordinator
Douglas Garrard – Texas-Austin, Associate Vice President for Campus Life and Senior Associate Dean of Students
Lori McDonald – Utah, Dean of Students
Simon Ruchti – West Chester, Department Chair and Associate Professor of Women’s and Gender Studies
Volunteer of the Year Award
Matthew Blecke, Cincinnati ’95 (Toledo)
Steven Caloiaro, Nevada-Reno ’08
Steve Dimirsky, Muhlenberg ’01
Jamiil Gaston, Lawrence Tech ’12
Robert Gibbs, San Diego State ’63
Carlton Gover, Radford ’16 (Wyoming)
Mark Kieslor, Tampa ’09 (Florida Atlantic AVC)
Andrew King, Wichita State ’01
David Mangian, Illinois ’06
Greg Pestinger, Kansas State ’86 (Louisville AVC)
Cody Rapp, Clarion ’12
J. Michael Reddout, Oklahoma State ’85
Allen Robie, Colorado ’82
Chris Sacra, Jacksonville ’98 (Old Dominion)
Michael Schmidt, Missouri S&T ’75
Tony Whalen, Rider ’97